U-BOT
poradnik część 2

opracowanie: Felis © 2010 wszelkie prawa zastrzeżone

kontakt: biuro@felis-net.com




W tej części poradnika zajmiemy się podstawowymi funkcjami bota: Sit/Stand i ich mutacjami. Załóżmy, że jesteśmy zalogowani naszym botem do SecondLife.



Na zdjęciu powyżej widać typowy camping pad czyli urządzenie do zarabiania lindenów. Jak mówi napis należy na nim usiąść żeby zarobić, stawka wynosi 1l$ za godzinę siedzenia. Aby usiąść wciskamy w bocie przycisk „Sit”, najeżdżamy kursorem myszy na pad i wciskamy prawy klawisz myszy. Nasz bot powinien wskoczyć na pad a napisy powinny się zmienić na podobne do tych ze zdjęcia poniżej.





Czasem wejście na pad kończy się niepowodzeniem. Bywa, że niektóre campingi są tak skonfigurowane, że akceptują tylko awatary z aktywną grupą taką samą jaką ma ustawioną pad.

Jeśli chcemy zakończyć zarabianie wystarczy w bocie wcisnąć przycisk „Stand”. Częściej jednak bywa, że zależy nam aby siedzieć na campingu jak najdłużej ale to my jestesmy z niego zrzucani. Niektóre bowiem campingi są tak skonfigurowane, że po określonym czasie lub po zarobieniu określonej sumy pieniędzy same zrzucają awatara. Aby temu zapobiec trzeba włączyć w U-bocie przycisk „Autosit”. Teraz po każdej próbie zrzucenia nasz bot sam automatycznie wskakuje z powrotem na swoje miejsce. Gry opcja „Autosit jest włączona przy chwilowym wylogowaniu bota, jeśli tylko ponownie się zaloguje także próbuje automatycznie wskoczyć na camping. Następną przeszkodą jaka może się pojawić są opóźnienia w przełączaniu się campingu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed szybkim wskakiwaniem bota. Dlatego w U-bocie jest rozwijane menu „Wait” gdzie można ustawić opóźnienie w zakresie 0-10 sekund. Kolejną ważną opcję włączamy przyciskiem „UpnDown”. Zastępuje ona wciśniecie przycisku „Stand” a następnie „Sit”. „UpnDown” również reaguje na ustawione opóźnienie i najczęściej służy do zebrania zarobionej na campingu kwoty lindenów bez utraty miejsca. Campingi bowiem najczęściej wypłacają lindeny przy schodzeniu z nich (dobrowolnym lub przymusowym). Kolejną omawianą w tej części opcją jest „Resit”. Działanie jej jest zbliżone do „UpnDown” , powoduje ona, że bot wstaje i siada w cyklach ustawionych w okienku przy przycisku. Gdy w okienku wpiszemy na przykład 3600 i wciśniemy „Resit”, U-bot co 3600 sekund czyli co 1 godzinę będzie wstawał i siadał. Opóźnienie między wstaniem i siadem ustawiamy znaną nam już opcją „Wait”. Jeśli chcemy wyłączyć opcję „Resit” wystarczy w okienku wpisać „0” lub zostawić puste i wcisnąć przycisk.

U-bot pozwala na tworzenie bazy campingów. Jeśli wciśniemy przycisk „MEM” przy przycisku „Sit”, otworzy się nowe okno które pozwala na dopisywanie („Add”), kasowanie („Delete”) lub użycie („Use”) zapamiętanego campingu. W tym ostatnim przypadku klikamy myszką na UUID wybranego campingu i wciskamy „Use”. U-bot wykona siad na wybranym padzie. Dopisanie campingu ma sens gdy w pamięci bota są dane interesującego nas campingu na przykład po wcześniejszym wykonaniu opcji „Sit”. Pole „Description” służy do wpisywania krótkich komentarzy pomocnych w późniejszej identyfikacji miejsca.


Uff, przebrnęliśmy przez podstawowe funkcje związane z campingami. W następnym odcinku zajmiemy się sposobami radzenia sobie z zabezpieczeniami przeciwko botom.